Marka Tescil

Marka tescil, sahibinin marka ismini üretimini, dağıtımını, kullanımı, satımı ve ithalatı üzerindeki haklarını korumasına denir. Marka tescil isimleri özellikle sözcükler, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve akılda kalıcı şekillerdir.

Marka tescil; artık marka olan firmalar için büyük bir önem kazanmıştır. Birçok kişi ve kuruluş, ticaret unvanının ve ticari işletmenin ticaret sicilinde tescilinin, eş zamanlı olarak marka koruması anlamına geldiğini düşünmektedir. Aslında bilinenin tam tersidir.

Marka Tescil şirketin izini ve piyasa ürünlerinizi farklı yapar . Bir firma farklı markalara sahip olabilir, diğer ürünler için çeşitli markalar kullanabilir. Ticaret unvanı ile aynı isimlerden oluşabileceği gibi, ticaret unvanından tamamen farklı bir isimlerden de marka olarak kullanılabilir

Marka Tescili nedir

Marka Tescili Hakkı, Bir işletmenin vermiş olduğu tüm ürün ve hizmet çalışmalarını temsil eden işaretlerin yasal olarak korunmasına denir.

Türkiye ve dünyada marka tescil işlemleri 45 sınıfa ayrılmış olup istenilen sınıflar içerisinde başvuru işlemleri gerçekleştirilir https://dizaynpatent.com/marka-tescil/marka-tescil-sinif-listesi buradan inceleyebilirsiniz Yapılmak istenen marka tescil işleminin ön araştırması ve süreçlerin takibi Süreç Patent yapılarak sonuçlandırılmaktadır.

Marka Tescili nasıl alınır

Marka Tescili Nasıl Nereden Alınır, Ürün yada hizmetlerin isimleri, şekilleri, sloganları, sayıları ve her türlü işaretleri marka tescil alabilme hakkına sahiptir.

Marka tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından markalar kanunu ile  belirlenmiş kurallar çerçevesinde kurumun bünyesinde bulunan marka uzmanları tarafından değerlendirilir ve ret edilip edilmeyeceği dair karar verilmektedir.

Marka Tescili faydaları

Marka Tescili Faydaları, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır. Şahıs veya tüzel kişilik adına yapılan başvurular farklılık gösterebilmektedir.

Call Now Button